रञ्जन कोइराला छोरासहित मिडियामा, श्रीमतीको ह’त्याबारे दिए बाबुछोराले अचम्मको बयान (भिडिओसहित)

काठमाडौं । कैद मिनाह गरेर रिहा भएका पूर्वसशस्त्र प्रहरी नायब महानिरीक्षक (डीआईजी) रञ्जन कोइरालाले आफूले श्रीमतीको ह त्या नै नगरेको जिकिर गरेका छन् । सर्वोच्च अदालतको आदेशपछि ८ वर्ष ६ महिना कैद सजाय भुक्तान गरेर कोइराला साउन ८ गते जेलमुक्त भएका थिए । उनलाई लिन डिल्लीबजार कारागारमा उनकी प्रेमिका तारा रेग्मी पुगेकी थिईन् । रञ्जन कोइराला र उनका छोरा आयुष पत्रकार ऋषि धमलाको चर्चित कार्यक्रम जनता जान्न चाहन्छनमा आएका छन् । उक्त कार्यक्रममा रञ्जनले आफूलाई अदालतको फैसला मान्य हुने बताए । उनले भने,’सम्मानित सर्वोच्च अदालतबाट भएको फैसलाअनुसार म बाहिर छु ?’

सुरुदेखि नै प्रहरीले निश्पक्ष छानबिन नगरेको उनको आरोप छ । आफूमाथि लगाईएका आरोप झुठो र कपोकल्पित भएको पनि उनको दाबी छ । श्रीमती गीता ढकालको ह त्या गरेपछि पूर्वडीआईजी कोइराला जेल परेका थिए । सो मुद्दामा जिल्ला र पुनरावेदन अदालतले सर्वश्वसहित जन्मकैदको फैसला सुनाएको थियो । तर, प्रधानन्यायाधीश चोलेन्द्रशमशेर जबरा र तेजबहादुर केसीको इजलासले उनको सजाय घटाउने फैसला गरेको थियो ।

पछिल्लो फैसलामा कोइरालालाई सजाय छुट दिनु पछाडि मानिएको आधारमा घटना ‘आवेगमा आइ उठेको रिसबाट’ भन्ने उल्लेख गरिएकोमा महान्यायाधीवक्ताको कार्यालयले त्यसलाई त्रुटिपूर्ण बताएको छ। उसले ‘मनसायपूर्वक कर्तव्यपूर्वक मारेको’ बताउँदै त्यसपछाडि तारा रेग्मीको सहयोगी भूमिका र मकवानपुरको मेत्राङ भन्ने स्थानमा शवको भौतिक उपस्थितिलाई निमिट्यान्न पार्ने ‘योजनामुताबिक लास दबाउन, छिपाउन एकपछि अर्को योजनाबद्ध आपराधिक कार्य गरेको देखिने’ उल्लेख छ।

त्यसैगरि घटनाको समयमा कोइराला सशस्त्र प्रहरी बलको प्रहरी नायब महानिरीक्षक रहेकोले त्यस्तो उच्च सार्वजनिक पद धारण गर्ने व्यक्तिलाई आकर्षित नै नहुने कानुनको प्रयोग गरेर सजाय कम गर्न लगाइएको राय त्रुटिपूर्ण रहेको उल्लेख छ। त्यसमा सर्वोच्चकै यसअघिको नजिर, सजाय घटाउन प्रयोग भएको कानुन र न्यायाधीशले प्रयोग गर्न सक्ने तजबिजी अधिकारको त्रुटिपूर्ण प्रयोग गरिएको समेत उल्लेख छ। अन्तर्वार्ताको भिडियो तल हेर्नुहोस

प्रतिक्रिया दिनुहोस