भारतीय सेनामा गोर्खा भर्तीबारे नेपालले समीक्षा गर्ने, सम्झौता निरर्थक भएको निष्कर्ष

काठमाडौं। भारतसँग सीमा विवादका बीच नेपालले अब भारतीय सेनामा गोर्खासैनिकको भर्तीको विषयमा गरिएको सम्झौताको समीक्षा गर्ने भएको छ । परराष्ट्रमन्त्री प्रदीपकुमार ज्ञवालीले यो सम्झौताका केही प्रावधान संदिग्ध भएको बताउँदै १९४७ मा गरिएको यो सम्झौता निरर्थक भएको बताएका छन् । नेपालमा यसअघि पनि नेपालीहरुलाई गोर्खा सैनिकमा भर्ती हुन रोक लगाउनुपर्ने आवाज उठ्दै आएको छ ।

समाचार एजेन्सी एसिया न्यूज इन्टरनेशनलका अनुसार परराष्ट्रमन्त्री ज्ञवालीले भनेका छन् ‘भारतीय सेनामा गोर्खालीको भर्ती अतीतको विरासत हो । नेपाली युवाहरु विदेश जानको लागि यो पहिलो ढोका थियो । यसले अतीतमा समाजमा धेरै रोजगारीको सृजना गर्यो तर बदलिएको सन्दर्भमा केही प्रावधान संदिग्ध छन् । १९४७ को त्रिपक्षीय सन्धि निरर्थक भएको छ ।’

यसअघि नेत्रविक्रम चन्द विप्लव नेतृत्वको प्रतिबन्धित नेपाल कम्युनिस्ट पार्टीले पनि सरकारसँग नेपाली युवाहरुलाई भारतीय सेनामा भर्ती हुन रोक लगाउन माग गरेको थियो । उसले चीनसँग विवादका बीच भारतले नेपालीहरुलाई सीमामा तैनाथ गर्न चाहेको भन्दै भारतसँग पनि नेपालीलाई चीनसँगको सीमा क्षेत्रमा युद्धका लागि नपठाउन माग गरेको थियो । नेपाल एक स्वतन्त्र देश भएकोले भारतीय सेनामा काम गर्ने नेपाली युवालाई तेस्रो मुलुकविरुद्ध प्रयोग गर्न नहुने र यो नेपालको असंलग्न विदेश नीतिविरुद्ध भएको नेकपाले बताएको थियो ।

सेनामा गोर्खाली सैनिकको छुट्टै महत्व छ । भारतका पहाडी षेत्रमा धेरैजसो गोर्खाली जवान नै तैनाथ रहन्छन् । पहाडमा गोर्खालीजत्तिको कुशलतापूर्वक युद्ध अरु कसैले लड्न नक्ने पनि भन्ने गरिन्छ । भारतमात्र होइन बेलायतमा पनि गोर्खा सैनिकको छुट्टै रेजिमेन्ट छ । गोर्खालीको बहादुरीका कहानी विश्वभर प्रसिद्ध छन् । भारतका पूर्व सेना प्रमुख स्याम मानेक्शाले भनेका थिए ‘यदि कसैले मृत्युसँग डराउँदिन भन्छ भने या त ऊ झुट बोलिरहेको छ या त ऊ गोर्खाली हो ।’

प्रतिक्रिया दिनुहोस
छुटाउनु भयो कि ?

मलेसियामा नेपाली सुरक्षा गार्ड पि;ट्ने सुपरभाइजर प्रहरी नियन्त्रण;मा, पि;टाइ खाने र पि;ट्ने दुवै नेपाली काठमाडौँ — मलेसियामा नेपाली सुरक्षागार्डलाई अ;मानवीय हिसाबले कु टपि;ट गर्ने कपिलवस्तुका रामगोपाल मुराऊले सोमबार प्रहरीसमक्ष आ;त्मसम;र्पण गरेका छन् । उनले गत असार २३ गते क्वालालम्पुरस्थित एमथ्री मलमा ड्युटी गरिरहेका नवलपरासीका इस्लाम हुसेनमाथि कु;टपि;ट गरेका थिए । नेपाली दूतावासले सोमबार क्वालालम्पुरको वाङसामाजुस्थित प्रहरी स्टेसनमा मराऊवि;रुद्ध कि;टानी जा हेरी दिइएको थियो । कि;टानी जा;हेरी दिएलगत्तै मराऊ दूतावास पुगेका थिए । दूतावासमा पी;डित र पी;डकबीच छलफल भएपछि मुराऊले प्रहरीसमक्ष आ;त्मसम;र्णण गरेका हुन् । ‘दुईपक्षबीच आपसी असमझदारी भएपछि कु;टपि;टको घ;टना भएको देखियो । यो कु;टपिट अ;मानवीय भएको देखियो । आवश्यक छानबिन गरी दो;षीमाथि का;रबाही गर्न हामीले प्रहरीमा कि;टानी जा;हेरी दिएका छौं’, मलेसियाका लागि नेपाली राजदूत उदयराज पाण्डेले भने, ‘प्रहरीको तर्फबाट आवश्यक छानबिन सुरु भइसकेको छ ।