उपत्यकामा तीनवटा जिल्ला प्रशासन कार्यालयले दिने अत्यावश्यक बाहेकका सेवा बन्द

काठमाडौँ, साउन २४ गते । काठमाडौँ उपत्यकामा कोरोना सङ्क्रमण अप्रत्याशित ढङ्गले बढेपछि काठमाडौँ, ललितपुर र भक्तपुर गरी तीनवटै जिल्ला प्रशासन कार्यालयबाट प्रदान गरिने सेवा १५ दिनका लागि स्थगित गरिएको छ ।
काठमाडौँका प्रमुख जिल्ला अधिकारी जनकराज दाहाल, ललितपुरका प्रमुख जिल्ला अधिकारी नारायणप्रसाद भट्ट, भक्तपुरका प्रमुख जिल्ला अधिकारी हुमकला पाण्डे र उच्च सुरक्षा अधिकारी सम्मिलित शुक्रबारको बैठकले साउन २५ गते आइतबारदेखि भदौ ८ गतेसम्म अत्यावश्यक बाहेकका सेवा बन्द गर्ने निर्णय गरेको हो ।

कोरोना सङ्क्रमण नियन्त्रण गर्न आवश्यक सतर्कता अपनाउँदा–अपनाउँदै पनि कार्यालयमा सेवाग्राहीको अत्यधिक भीड लागेकाले जोखिम बढेसँंगै शान्तिसुरक्षा, मुद्दा, अत्यावश्यक सवारी पास र विपद् व्यवस्थापन बाहेक अन्य काम स्थगित गरिएको काठमाडौँका प्रजिअ दाहालले जानकारी दिनुुभयो ।

करिब तीन महिना लामो बन्दाबन्दी अन्त्य गरी सार्वजनिक सेवा प्रवाह सुचारु गर्ने–गराउने सरकारको निर्णय अनुसार असार १ गतेदेखि जिल्ला प्रशासन कार्यालयबाट सम्पूर्ण सेवा नियमित गरिएको स्मरण गराउँदै उहाँले नागरिकको स्वास्थ्य सुरक्षा गर्न सो निर्णय गरेको स्पष्ट पार्नुभयो । जिल्ला प्रशासन कार्यालयबाट प्रदान हुने नागरिकता, प्रतिलिपि, हातहतियार दर्ता तथा नवीकरण, संस्था दर्ता, राहदानी, नाबालक परिचय पत्र लगायतका सम्पूर्ण सेवा स्थगित गरिएका छन् । अत्यावश्यक सेवाग्राहीलाई मास्क, सामाजिक दूरी र सेनिटाइजर प्रयोग गर्न अनिवार्य गरिएको छ ।

अनावश्यक भीडभाड नगरी सामाजिक तथा भौतिक दूरी कायम राखी गफगाफ तथा आवतजावत गर्न र कोरोना सङ्क्रमणको शङ्का लागेमा स्वास्थ्य संस्थामा गएर परीक्षण गराउन अपिल गरिएको छ । स्वास्थ्य सतर्कता नअपनाउनेलाई सङ्क्रामक रोग ऐन, २०२० अनुसार कानुनी कारबाहीको चेतावनी दिइएको छ ।
गृह मन्त्रालयद्वारा जारी गरिएको बन्दाबन्दी व्यवस्थित गर्ने सम्बन्धी सुरक्षा मापदण्ड, २०७७ अनुसार आवतजावत गर्दा, कार्यस्थलमा कार्यरत रहँदा न्यूनतम दुई मिटरको सामाजिक दूरी कायम राख्न, आवतजावत गर्दा तथा कार्यस्थलमा रहँदा मास्क र सेनिटाइजर प्रयोग गर्ने जस्ता मापदण्ड कडाइका साथ पालना गर्न आग्रह गरिएको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस