भोक मेटाउन साग चोरी गर्न गएका कालिकोटका युवालाई हातखुट्टा बाँ’धेर कुटियो

काठमाडौं । लकडाउनका कारण घर जान नपाएका एक युवक काठमाडौंमा साग चोरि गरेको अभियोगमा निर्घात कु’टि’एका छन् । उनलाई सागधनीले हात खुट्टा बाँ’धेर कु’टे’का हुन् । उनको तस्बिर सामाजिक सञ्जालमा सार्वजनिक भएको छ । लकडाउनका कारण घर जान नपाएका उनी वेरोजगार भएका छन् । पेट भर्ने अरु कुनै उपाय नपाएर साग चोरी गर्न बारीमा पुगेका उनलाई सागधनीले फेला पारेपटि कु’टे’का हुन् ।

उनलाई हात खुट्टा बाँ’धेर बारीमै ल’डा’एर कु’टि’एको तस्बिरवाट पुष्टि हुन्छ । यो काठमाडौ कुन ठाउँको हो भन्ने खुलेको छैन । एक जना सामाजिक सञ्जाल प्रयोगकर्ताले उनको तस्बिर सार्वजनिक गर्दै साग चोरीको आरोपमा यति ठूलो स’जा’य दिनेलाई कारवाही माग गरेका छन् ।

उनले भुपेन्द्र खड्का को ट्वीटर ह्याण्डलवाट सार्वजनिक भएको यो तस्बिरमा उनले लेखेका छन्, ‘लकडाउनमा घर जान नपाएर काठमाडौंमै थु’नि’एका कालिकोटका युवा साग चोरीको आरोपमा नि’र्घा’त कु’टि’एका छन्,भोकले अ’प’रा’ध जन्माउँछ तर उनको अ’प’रा’धै भए पनि ज’घ’न्य होइन, कति हजारको साग चोरे उनले ?

साग धनीलाई क्षतिपूर्ति र सागचोर भाइलाई कालिकोट पुर्‍याउने खर्च मेरो तर्फबाट’ भन्दै एक ट्विटर प्रयोग कर्ता भुपेन्द्र खड्काले लेखेका छन । उनले यो काठमाडौको कुन ठाउँमा भएको घटना हो भन्ने कुरा भने उल्लेख गरेका छैनन् ।

लामो समय देखिको लकडाउनका कारण काठमाडौमा रोजगारीका लागि आएका युवा युवती वेरोजगार बनेका छन् । अहिले सामान्य वजार खुलेको भएपनि ब्यपापार ब्यवसाय नचलेका कारण काम पाइएको छैन । लामो दुरीको यातायात सञ्चालन नहुँदा आफ्नो घर समेत जान नपाएका छैनन् । काठमाडौमा भोक भोकै भएका युवा युवती कुलतमा लाग्ने खतरा पनि बढेको छ । भोक र गरिबीले चोरीका घटना बढ्ने अनुमान लगाउन सकिन्छ ।

वीरगन्ज । २० वर्षीया विष्णु लामाको ज्वरो बिहीबार साँझसम्म निको भइसकेको थियो । शुक्रबार राति एक्कासि श्वासप्रश्वासमा समस्या देखियो । चार वर्षीया छोरीसहित वीरगन्ज महानगरपालिका–२ छपकैयास्थित माइतीमा बस्दै आएकी उनलाई राति करिब ११ बजे रिक्सामा राखेर आदर्शनगरस्थित एड्भान्स मेडिकेयर हस्पिटल पुर्‍याइयो ।

‘त्यहाँ भर्ना लिन नमानेपछि बहिनीलाई नारायणी अस्थायी कोरोना (गण्डक) अस्पताल लग्यौं,’ विष्णुकी भाउजू अञ्जु तामाङले भनिन्, ‘अस्पतालले भर्ना नलिएपछि रिक्सामा गण्डक नजिकैको नारायणी बयोधा अस्पताल पुग्यौं । बयोधाले पनि भर्ना लिएन ।’ बयोधामा भर्ना नलिएपछि तराई हस्पिटल हुँदै नेशनल मेडिकल कलेजसम्म पुगेको अञ्जुले बताइन् । उनका अनुसार सुरुमा नेशनलका स्वास्थ्यकर्मीले बेड खाली भएको जानकारी दिएका थिए ।

फोटो अजित भुजेल
‘बिरामीमा ज्वरो र श्वासप्रश्वासको समस्या भएको थाहा पाएपछि बेड त के भुइँमा पनि ठाउँ खाली नभएको भन्दै फर्काए,’ उनले भनिन्, ‘पछि नारायणी अस्पताल लग्यौं, आकस्मिक कक्षमा रहेका चिकित्सकले कोरोनासँग मिल्दो लक्षण देखिएकाले कोरोना अस्पताल लैजान सुझाए ।’ त्यसपछि हालै नारायणी अस्थायी कोरोना अस्पतालका रूपमा सञ्चालित वीरगन्ज हेल्थ केयर पुर्‍याउँदा त्यहाँ पनि भर्ना नलिएको उनले बताइन् । ‘कोरोना अस्पतालमा संक्रमण पुष्टि भएकाको मात्र उपचार हुने गरेको भनेपछि फेरि नारायणी अस्थायी कोरोना (गण्डक) अस्पताल लिएर गयौं ।’

फेरि बिरामी लगेपछि भने अस्पताल भर्ना गर्न तयार भयो तर जब रिक्साबाट विष्णुलाई अस्पतालको स्ट्रेचरमा राख्न थालियो तब उनको सास गइसकेको थियो । ‘११ देखि २ बजेसम्म वीरगन्जका सबै निजी अस्पताल पुग्यौं, कसैले भर्ना गरेनन्,’ अञ्जुले भनिन्, ‘कम्तीमा अक्सिजनको पाइप त लगाइदिनुस् भन्दा पनि चिकित्सक छैनन् भने । उपचारै नपाई बहिनी बितिन् ।’ बिरामी लिएर सातवटा अस्पतालमा चक्कर लगाउँदा पनि अस्पताल र चिकित्सकको लापरबाहीले उपचार नपाई दिदीको ज्यान गएको उनले गुनासो गरिन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस