वर्षौदेखि बिछोडीएका भाई बहिनीलाई फेसबुकले भेट्टाइदियो

कसैले फेसबुकलाई नातामा विवाद ल्याउनेमा जिम्मेवार भनेपनि कसैलाई भने धेरै फाइदा गरेको छ ।

क्यानाडामा वर्षौ देखि छुट्टिएका भाइबहिनी भेटाइदिएको छ ।

उनीहरु १९८७ मा आमाको कारण छुट्टिएका थिए । ती बहिनी शाइलो विल्सनले भाईलाई खोज्ने प्रयास शुरु गरेकी हुन् ।

वास्तवमा उनकी आमाले एक राम्रो परिवारलाई छोरी जिम्मा लगाएकी थिइन् त्यतिबेला उनको उमेर जम्मा ३ वर्षको थियो ।

केही वर्ष पश्चात आमाको निधन भएसँगै उनले भाईको सम्झना गर्न थालिन् । उनीसँग भाईको ६ महिना हुँदाको फोटो थियो ।

दिदिले आफ्नो भाईको तस्वीर फेसबुकमा राखेर मानिसहरुलाई खोज्न आग्रह गरीन् । संयोगले भाईले पनि त्यहि फोटो ट्याग गरेर राखेको थियो । भाईले त्यो फोटो देख्यो र पहिचान ग¥यो । र दुई भाई बहिनीको भेट भयो ।l

‘सशस्त्रको ग’स्तीपछि कालापानीका बासिन्दा गाउँ फर्किन थाले’

रासस , काठमाडौं : सीमा सुरक्षामा सक्रियता अपनाउँदै सशस्त्र प्रहरी बलले कालापानी क्षेत्रमा नियमित ग’स्ती गरिरहेको छ । नेपाल, भारत र चीनको त्रिदेशीय नाकासँग जोडिएको सामरिक महत्वको सो क्षेत्रमा राज्यको उपस्थिति बढाउने क्रममा नियमित पैदल ग’स्ती हुन थालेको हो । दार्चुलाको व्यास गाउँपालिका–१ स्थित छाङ्रु (गागा) सीमा नि’गरानी चौकी (बिओपी) सञ्चालनमा ल्याइएपछि त्यहाँबाट खटिएका सुरक्षाकर्मीले कालापानीको सेतो पुलसम्म पुगेर नियमित ग’स्ती गर्न थालेका हुन् । छाङ्रु बाट कालापानी १४ किलोमिटरको दूरीमा पर्छ ।

दार्चुला सदरमुकाम खलङ्गाबाट छाङ्रु करीब ८० किमी र छाङरुबाट गुञ्जी दोभान १० किमीको दूरीमा पर्छ । गुञ्जीबाट लिपुलेक १७ किमी टाढा छ । कालापनीबाट लिम्पुयाधुरा पुग्न सडक बाटो नभएकाले हिँडेर जान १० घन्टासम्म लाग्छ । सरकारले भारतीय अ’तिक्रमणमा परेको कालापनी, लिपुलेक र लिम्पियाधुरासमेतको भूमिलाई समेटेर नयाँ राजनीतिक नक्शा जारी गरिसकेको छ । सो नक्शालाई समेटेर बनाइएको निसान छापलाई प्रतिनिधिसभाको गत जेठ ३१ गतेको बैठकले नेपालको संविधानको अनुसूचीमा संशोधनको विधेयकलाई सर्वसम्मतरुपमा पारित गरेको छ ।

सो क्षेत्रमा भारतीय सुरक्षा फौज बसिरहेको तथा लिपुलेक र लिम्पुयाधुरा क्षेत्रमा यातायात सहज नभएकाले सरकारले क्रमशः राज्यको उपस्थिति बढाउन थालेको हो । नेपाल र भारतबीचको सुगौली सन्धि बमोजिम कालीनदीदेखि पूर्वतर्फ नेपाल हो । सशस्त्र प्रहरी बलका महानिरीक्षक शैलेन्द्र खनालले छाङ्रुमा बिओपी सञ्चालनमा आएपछि त्यहाँका जनता खुशी भएको, उनीहरुले सुरक्षित महसुस गरेको र दार्चुला सदरमुकाम बस्दै आएका मानिसहरु गाउँ फर्कन थालेको बताए । उनले भने, ‘सीमालाई सुरक्षित र व्यवस्थित बनाउनेतर्फ हामी अग्रसर भएका छौँ । बिओपीहरुको विस्तारले सीमामा हामीलाई बढीभन्दा बढी उपस्थिति गराउन मद्धत पुग्नेछ ।’

प्रतिक्रिया दिनुहोस