आफ्नै श्रीमतीका लागि पनि किमजोङले बनाएका छन् सुन्दै अचम्म लाग्ने यस्ता कडा नियम

उत्तर कोरियाली नेता किम जङ-अनकी श्रीमतीको परिच’यसँग जोडिएको प्रश्नको जवाफ खोज्न गाह्रो छ किनकि त्यो प्रश्न रहस्यले घेरिएका किम जङ-अनसँग सम्बन्धि’त छ। किम जङ-अनका सन्तान’को संख्याबारे पनि अहिलेसम्म वास्तविक जानकारी छैन।

सन् २०१२ को गर्मीयामदे’खि रि सोल-जु सार्वजनिक रुपमा देखिन थालेकी हुन्। त्यसको केही समयपछि सरकारी सञ्चार’माध्यमले रि सोल-जु किम जङ-अनकी श्रीमती भएको बता’उन थाले तर त्यसअघिको पनि उनको जी’वन एउटा पहेली जस्तै छ। केही सञ्चारमाध्यमका अनुसार उनी एक गायिका थिइन्।तर केही सञ्चार’माध्यमहरु रि सोल-जु राष्ट्रिय खेलकुद टोलीकी ‘चीयरलीडर’ भएको बताउँछन्।

उत्तर कोरिया लिडरशीप वाच वेबसा’इटकी सहयोगी सिएर म्याडनले बीबीसी’सँग कुरा गर्दै भनिन्, “रि सोल-जुको बिहे सन् २००९-१० मा भएको थियो। त्यस’अघि उनी एक गायिका र चीयर’लीडर थिइन्, उनले जापान र दक्षिण कोरियाको यात्रा पनि गरेकी थिइन्।” रि सोल-जुको जीवनबारे यो भन्दा बढी जानकारी उपलब्ध छैन।

उनको उमेरबारे उत्तर कोरि’याली शास’कको तर्फबाट कुनै जानकारी उपलब्ध गराइ’एको छैन। तर रि सोल-जुको उमेर ३० वर्षभन्दा बढी नभएको ठानिन्छ। सधैँ मुस्कुरा’इरहने र सार्वजनिक कार्यक्र’ममा किम जङ-अनसँगै देखिने रि सोल-जुको तुलना पूर्व अमेरिकी प्रथम महिला मिशेल ओबा’मासँग गरिन्छ।

म्याडनका अनुसार उत्तर कोरिया’मा रि सोल-जुको भूमिका मिशेल ओबामाभन्दा कम हुन सक्दैन। पछिल्लो समय क्षेप्यास्त्र परीक्षण र सौन्दर्य उत्पादक कम्पनीको उद्घाटन लगायत’का कार्यक्रममा रि सोल-जु किम जङ-अनसँगै देखिएकी थिइन्।

हालसालै कैयौँ मुलु’कले उत्तर कोरियालाई विला’शी सामानहरु निर्यात गर्न बन्द गरेका छन्। त्यसलाई मध्यनजर गर्दै सौन्दर्य सामाग्रीको अभाव नहोस् भनेर उत्तर कोरियाले त्यसको उत्पादन थालेको बताइन्छ। किम जङ-अनले श्रीमती रि सोल-जुलाई आफूसँगै सार्व’जनिक का’र्यक्रममा उपस्थित गराएर एउटा परम्परा पनि तोडेका छन्।

उनका बुवाले आफ्नी श्रीमती’हरुलाई सार्वजनिक कार्यक्रममा उपस्थित गराउने गरेका थि’एनन्। म्याडन भन्छिन्, “यो नयाँ कुरा नै हो किनकि रि सोल-जुलाई उत्तर कोरियामा आमाको स्थान दिन थालिएको छ।” उत्तर कोरियाको सत्तारुढ परिवारबारे अवलम्बन गरिने गोपनीयताका कारण किम जङ-अनका सन्ता’नको संख्याबारे पनि वास्त’विक जान’कारी छैन। दक्षिण कोरियाली गुप्तचर निका’यका अनुसार रि सोल-जुले गत फेब्रुअरीमा तेस्रो बच्चा पा’एकी थिइन् तर बच्चाको लिङ्ग र नामबारे केही थाहा हुन सकेको छैन।

प्रतिक्रिया दिनुहोस