यी ७ खानेकुरा धेरै नखानुहोस,स्वास्थ्यमा पर्नेछ गम्भीर असर

१. अंकुरित आलु
अंकुरित आलुमा ग्लाइकोअल्केलाइड्स हुन्छ, जसले झाडापखाला लाग्न सक्छ । यस्तो आलु लगातार खानाले टाउको दुख्ने अनि बेहोसीको खतरा पनि निम्त्याउँछ ।

अंकुरित आलु
२. चिनी
बढी चिनी खानाले लिभरमा ग्लाइकोजिनको मात्रा कम हुन्छ । यसले मोटोपन, थकान, माइग्रेन, दम र डायबेटिज बढाउन सक्छ । चिनी धेरै खानाले बुढेसकालको छनक पनि चाँडै देखिन्छ ।

चिनी
३. जाइफल
जाइफलमा मिरिस्टिसिन हुन्छ । यसले पटक–पटक हर्ट रेट बढ्छ, अनि वाकवाकी पनि हुनसक्छ । धेरै खानाले ब्रेन पावर पनि घट्न सक्छ ।

जाइफल
४. नून
नूनमा सोडियमको मात्रा अधिक हुन्छ । त्यसैले यसको ज्यादा सेवनले उच्च रक्तचाप हुनसक्छ, जसले गर्दा हार्ट अट्याक हुन पनि सक्छ । यसले क्यान्सर हुने जोखिम पनि बढाउन सक्छ ।

नून
५. कोल्ड ड्रिङ्क्स
कोल्ड ड्रिङ्क्समा चिनी र फस्फोरिक एसिडको मात्रा धेरै हुन्छ । धेरै कोल्ड ड्रिङ्क्स पिउनाले मुटुको समस्या निम्त्याउन सक्छ । दिमाग पनि कमजोर बनाउन सक्छ ।

कोल्ड ड्रिङ्क्स
६. मैदा
मैदा बनाउने प्रक्रियामा फाइबर अर्थात् रेसादार पदार्थ निक्लिएर जान्छ । त्यसैले यो फाइबरविहीन हुन्छ । ज्यादा मैदा खानाले पेटको खराबी हुनसक्छ । यसमा ब्लिचिङ एजेन्ट्स हुन्छ, जसले रगत पातलो बनाउँछ । यसले हर्ट अट्याकजस्ता मुटुको रोग बढाउन सक्छ ।

मैदा
७. मसरुम
काँचो मसरुममा कार्सिनोजेनिक कम्पाउन्ड्स हुन्छ । काँचो मसरुम खानाले क्यान्सरको सम्भावना बढाउँछ । त्यसलै च्याउ राम्रोसँग पकाएर मात्रै खानुपर्छ ।

मसरुम

प्रतिक्रिया दिनुहोस
छुटाउनु भयो कि ?

मलेसियामा नेपाली सुरक्षा गार्ड पि;ट्ने सुपरभाइजर प्रहरी नियन्त्रण;मा, पि;टाइ खाने र पि;ट्ने दुवै नेपाली काठमाडौँ — मलेसियामा नेपाली सुरक्षागार्डलाई अ;मानवीय हिसाबले कु टपि;ट गर्ने कपिलवस्तुका रामगोपाल मुराऊले सोमबार प्रहरीसमक्ष आ;त्मसम;र्पण गरेका छन् । उनले गत असार २३ गते क्वालालम्पुरस्थित एमथ्री मलमा ड्युटी गरिरहेका नवलपरासीका इस्लाम हुसेनमाथि कु;टपि;ट गरेका थिए । नेपाली दूतावासले सोमबार क्वालालम्पुरको वाङसामाजुस्थित प्रहरी स्टेसनमा मराऊवि;रुद्ध कि;टानी जा हेरी दिइएको थियो । कि;टानी जा;हेरी दिएलगत्तै मराऊ दूतावास पुगेका थिए । दूतावासमा पी;डित र पी;डकबीच छलफल भएपछि मुराऊले प्रहरीसमक्ष आ;त्मसम;र्णण गरेका हुन् । ‘दुईपक्षबीच आपसी असमझदारी भएपछि कु;टपि;टको घ;टना भएको देखियो । यो कु;टपिट अ;मानवीय भएको देखियो । आवश्यक छानबिन गरी दो;षीमाथि का;रबाही गर्न हामीले प्रहरीमा कि;टानी जा;हेरी दिएका छौं’, मलेसियाका लागि नेपाली राजदूत उदयराज पाण्डेले भने, ‘प्रहरीको तर्फबाट आवश्यक छानबिन सुरु भइसकेको छ ।