‘कोरोना महामारी आफै अन्त हुने, भ्याक्सिन आवश्यक नपर्ने’ अक्फोर्डमा भएको अध्ययनको दाबी

महिनौँ दिन देखि फैलिएको कोरोना भाइरसले विश्वमै संकट छाएको छ । करोडभन्दा बढी संक्रमित भइसकेका छन् भने मृत्यु हुने पाँच लाख नाघिसकेको छ । कोरोनाको खोप बनाउने प्रतिष्पर्धा चलेपनि आइसकेको छैन ।

भ्याक्सिन निर्माण गर्ने र परिक्षणको चरणहरु सुरु भइसकेको कतिपय कम्पनीले जनाउँदै आएका छन् । भ्याक्सिन विकासको दौड कायमै रहँदा अक्सफर्डमा गरिएको अनुसन्धानले कोरोना भाइरस स्वतः अन्त्य हुने सक्ने दाबी गरेको छ । भाइरसका लागि भ्याक्सिन आवश्यक नरहेको जनाइएको छ । यो रोग आफै अन्त्य हुने रिसर्चको दाबीले मानिसहरुमा केही आशा जगाएको छ । भ्याक्सिन निर्माण हुन समय लाग्ने र समाजिक दूरी कायम गरिरहन डब्लूएचओले भनेको छ ।

भ्याक्सिनको निर्माण कहिलेसम्म हुने : विभिन्न कम्पनीहरु कोरोना भ्याक्सिनको निर्माणमा लागिरहेको अवस्था देखिन्छ । क्लीनीकल परिक्षणहरु निरन्तर भइरहेको कम्पनीहरुले जनाइरहेका छन् ।क्लीनीकल परिक्षण साकारात्मक उन्मुख भएको कम्पनीहरुले आशा देखाइरहँदा वास्तवीक रुपमा भ्याक्सिनको निर्माण कहिले हुने विषय अन्योल देखिएको छ । निर्माण भइरहेको भ्याक्सिनहरुले केही हदसम्म रोकथाम गर्न विषय जनाइरहेको देखिन्छ ।

अक्फर्डद्वारा निर्मित एस्ट्राजेनेकाले समेत केहीहद सम्म मात्रा कोरोना संक्रमित व्यक्तिमाथि प्रभावकारी हुने आशा देखाएको छ । तर, निर्माण भइरहेको भ्याक्सिनले नाकारात्मक असर पनि उत्तिकै देखाइरहे संगै केही प्रकारका व्यक्तिमाथि मात्र भयाक्सिन प्रयोग गरिने विषय जनाइएको छ । विकल्प नहँदा अक्सफर्डले भाइरस स्वतह अन्त्य हुने दाबी गरीरहेको छ ।

कोरोना महामारी अन्त्य कसरी र कहिलेः महामारी कहिले र कसरी अन्तय हुन्छ भन्नेमा सम्पूर्णको ध्यान कन्द्रित गरेको छ । लकडाउनका कारण विश्वकै मानिसहरु घरमै बस्न बाध्य भएका छन् । यसैक्रममा अक्फर्ड विश्वविद्यालयलले निरन्तर अनुसन्धाहरु गरिरहेको छ । विश्वविद्यालयकी प्रोफेसर सुनेत्रा गुप्ताले अनुसन्धाको क्रममा विगतमा देखिएको महामारी जस्तै कोरोना महामारी रहेको औल्याउँदै यसको अन्त्य गर्न कुनै विशेष प्रकारको गतिविधिको आवश्यकता नरहेको ठहर गरेकी छिन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस