नारायणगढ–मुग्लिन सडकखण्डको चारकिलोमा आज बिहान पहिरो खसेपछि सडक अवरुद्ध भएको छ ।

चितवन – नारायणगढ–मुग्लिन सडकखण्डको चारकिलोमा आज बिहान पहिरो खसेपछि सडक अवरुद्ध भएको छ ।

बिहान ५ बजेतिर दुई वटा विद्युत्का पोलसहित ठूलो पहिरो खसेको हो । जिल्ला प्रहरी कार्यालय चितवनले पहिरो खसिरहेको र ठूलो भएकाले पन्छाउन समय लाग्ने हुँदा एकतर्फी सवारी लामबद्ध गरिदिन अनुरोध गरेको छ ।

दुई दिनदेखि यस क्षेत्रमा लगातार वर्षा भइरहेको छ । इच्छाकामना–६ मा पर्ने चारकिलोमा त्यसअघि पनि पटकपटक पहिरो खस्दा समस्या हुँदै आएको छ ।

श्रावण २०७७, आईतवार चितवन । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले भगवान राम नेपालकै अयोध्यामा जन्मेको अभिव्यक्ति दिएपछि माडीबासीले माडीमा अयोध्या विकास क्षेत्र बनाउन माग गरेका छन् । माडीमा राम जन्मेको आधारहरू प्रशस्त रहेको भन्दै माडीबासीले यहाँ अयोध्याको विकास क्षेत्र बनाउन माग गरेको माडी नगरपालिका मेयर ठाकुर ढकालले बताउनुभयो ।सीताराम गुफा, वाल्मीकि र अयोध्यापुरीमा रामसँगको सम्बन्ध जोडिएकाले यस क्षेत्रको अध्ययन गर्न आवश्यक रहेको मेयर ढकालले बताउनुभयो ।

भारतमा पर्ने अयोध्यामा पनि राम जन्मेको भन्ने विषय वि’वादित रहेकाले अहिलेसम्म राम जन्मलाई लिएर वि’वाद कायम नै रहेको मेयर ढकालको दाबी छ । ‘भारतको अयोध्यामा पनि रामको जन्मलाई लिएर सर्वमान्य मत छैन । भारतमै रामको जन्मलाई लिएर मन्दिरसमेत बनाउन नदिएको इतिहास छ,’ उहाँले भन्नुभयो, ‘राम जन्मेको ठाउँ हो भनेर अहिलेसम्म प्र’माणित हुन सकेको छैन ।’सीता गुफा पनि अयोध्यापुरीबाट नजिक भएको र वाल्मीकि पनि माडीमै भएकाले यसको अध्ययन आवश्यक रहेको उहाँको भनाई छ ।

माडीको अयोध्यापुरीलगायतका ठाउँमा रामायणमा वर्णन गरिएका केही तथ्य भएपछि अयोध्या प्रमाणित हुने गरी नगरपालिकाले खोजी शुरु गरेको छ । धर्मशास्त्रमा व्याख्या भएअनुसार प्रमाण जु’टाउन इतिहासविद्, भूगोलविद्, पु’रातत्वविद्को खोजी भइरहेको बताउनुभयो ।‘धार्मिक ग्रन्थ र यहाँका धार्मिक क्षेत्रबीचको सम्बन्धबारे गहन अध्ययन थालेका छौँ,’ उहाँले भन्नुभयोे, ‘सांस्कृतिक, धार्मिक र इ’तिहासविद्हरुसँग निरन्तर छलफल चलाएका छौँ ।’ उहाँले राम जन्मेको क्षेत्र मा’डीकै अयोध्यापुरी क्षेत्र भएको पुष्टि भएमा धार्मिक पर्यटकीय गतिविधि बढाउने योजना रहेको पनि बताउनुभयो ।

माडीका धार्मिक गुरुहरुको भेला गरी इतिहास र तथ्यका विषयमा छलफल समेत गरिएको छ । अयोध्यापुरी, सोमेश्वरगढी, पाण्डवनगर, पर्शुराम कुण्ड, सीताराम कु’ण्ड, वाल्मीकि आश्रम माडीका प्रमुख धार्मिक स्थल हुन् । यी रामायणसँग जोडिएका छन् ।माडी–७ का युवा पण्डित सुदर्शन सुवेदी माडीका धार्मिक क्षेत्रबारे अध्ययनको खाँचो रहेको बताउनुहुन्छ । ‘ग्र’न्थमा उल्लेख भएका धार्मिक क्षेत्रहरु प्रशस्तै छन् । तर, अध्ययन भएको छैन,’ उहाँले भन्नुभयो, ‘सबै धार्मिक क्षेत्रलाई स’मेट्दै पर्यटक भि’त्रिने गरी प्रचारप्रसार हुनुपर्छ ।’

उहाँले धार्मिक ग्रन्थमा उल्लेख भएको अयोध्या क्षेत्र माडीमै पर्ने आधार खोज्न विज्ञ सं’यन्त्र बनाउनुपर्ने बताउनुभयो ।चितवनको दक्षिणी क्षेत्रमा पर्ने माडी धार्मिक, सांस्कृतिक सम्पदाले भ’रिपूर्ण छ । साविक अयोध्यापुरी गाविसको वडा नम्बर ७, ८ र ९ मुख्य गरी अयोध्यापुरी क्षेत्र हो । हाल माडी नगरपालिका–८ मा आयोध्यापुरी गाउँ पर्छ, जुन अहिले चर्चामा छ । भरतपुरबाट ४८ किलोमिटर दूरीमा दक्षिणतर्फ अयोध्यापुरी पर्छ । यहाँ वरिपरि ठूला डाँडा छन् । यसै अयोध्यापुरीमा रामसीता बसेको बैकुण्ठ ताल, रामसीता गुफालगायतका प्राचीन संरचना छन् ।

खो’जबिन समिति बन्यो:माडी अयोध्यापुरी क्षेत्रमा रहेका पुरातात्विक महत्वका क्षेत्र तथा वस्तु पत्ता लगाउन जनस्तरबाट खो’जबिन समिति गठन भएको छ । माडीकाे वडा ७, ८ र ९ का वडाध्यक्षसहित बसेको सर्वपक्षीय छलफलबाट समिति बनाइएको वडा ८ का अध्यक्ष कृष्णराज अधिकारीले जानकारी दिनुभयो ।तत्कालीन अयोध्यापुरी गाविसका अध्यक्ष नारदमणि पौडेलको संयोजकत्वमा ५ सदस्यीय समिति बनेको छ । समितिमा जितबहादुर शाही, मोहदत्त काफ्ले, तिलु पुरी र मुक्ति न्यौपाने छन् ।समितिले धार्मिक क्षेत्रबारेको सूचना एकीकृत गर्ने र खो’जबिन गर्नेछ ।

ईटा र पुराना सिक्काहरु भेटिए:माडीको अ’योध्यापुरी क्षेत्रमा पुरानो दरबारका अवशेष, ईंटा, घैँटा र पुराना सिक्काहरू भेटिएको छ । माडी नगरपालिका- ८ अयोध्यापुरीमा सो पु’रातात्विक सामग्रीहरु भेटिएको वडाध्यक्ष कृष्णराज अधिकारीले बताउनुभयो । त्यहाँ भेटिएका सामग्रीहरु पु’रातत्व विभागमा अध्ययनका लागि पठाइने अधिकारीको भनाइ छ ।‘यहाँ हामी आउँदा घना जंगल थियो । हामीलाई पहिले के हो भन्ने थाहा थिएन,’ अध्यक्ष अधिकारीले भने, ‘यहाँ दुई कठ्ठा जति जमिनमा पुराना ईटा रहेका छन् ।

हाल भेटिएका सामग्री तथा उ’त्खनन् पश्चात् भेटिन सक्ने थप सामग्रीको अध्ययनपश्चात मात्रै अयोध्यापुरी क्षेत्र रामायणमा वर्णित अयोध्या रहे-नरहेको पुष्टि हुन सक्नेछ ।रामको जन्मका विषयमा प्रधानमन्त्रीको अभिव्यक्तिलाई लिएर माडीमा चहलपहल बढेको छ ।कोरोना त्रा’सका बीचमा पनि माडीमा पत्रकार, राजनीतिक दल र बृद्धिजीवीहरुले अवलोकन गरिरहेका छन् । यससँग स्थानीयबासीमा पनि उ’त्साह थपिएको छ । उनीहरुले रामको जन्म भए-नभएको विषयमा पुष्टि गर्न सरकारलाई अ’नुरोध समेत गरेका छन् । तर, यहाँ विगतदेखिका अ’वशेषहरु भेटिएकाले यसको अध्ययन गरी यहाँको धार्मिक विकास गर्न उनीहरुको माग छ ।न्युज २४

प्रतिक्रिया दिनुहोस