सानी केटीको ह,ड्डीले ५० हजार वर्ष पुरानो रहस्य खुल्यो ।

संसारमा यस्तो धेरै रहस्यहरू छन् जुन बारे वैज्ञानिकहरूले अन्वेषण गरिरहन्छन् । रहस्य हजारौं वर्ष पुरानो हो जब मानव जातिको यो प्रजाति पृथ्वीमा थिएनन् । वैज्ञानिक समुद्री पहाडहरू कहिलेकाँहि गुफामा जाने गर्छन्

तिनीहरूका बारेमा जान्न र संसारको अगाडि धेरै प्रकारका रहस्य प्रस्तुत गर्दछन । त्यस्तै, रसियाको एउटा गुफाबाट त्यस्तै प्रमाणहरू भेटिए, जसबाट ५० हजार वर्ष भन्दा बढीको रहस्य उजागर भएको छ । प्राचीन समयमा मानव सभ्यतामा विभिन्न प्रजातिहरूको वर्णन गरिएको छ।

गुफाको प्रमाणले उही रहस्य प्रकट भयो । वैज्ञानिकहरूले यहाँ फेला परेका चीजहरूको बारेमा बताएका छन् कि गुफामा भेटिएका हड्डीहरूको डीएनएले हजारौं वर्ष अघि यस गुफामा मानवका दुई बिभिन्न प्रजातिहरू फेला पारेका थिए भनेर पत्ता लगाएको छ ।

अन्वेषकहरूले भने कि जब मिश्रण दुई भिन्न प्रजातिहरूको बीच बनाइएको थियो, तिनीहरूबाट एक बच्चा केटी जन्मिए । अनुसन्धानले देखायो कि बच्चाको आमा निएन्डरथल प्रजाति र बुबा डेनिસોभानका थिए ।

समय बित्दै जाँदा यस प्रजातिका मानवहरु पृथ्वीबाट लोप हुँदै गए । यी दुवै प्रजातिको छोरीको कंकाल यस गुफाबाट फेला पर्‍यो । जुन निएन्डरथल र डेनिसोभन प्रजाति दुबैको मिसावट हो ।

तर वैज्ञानिकहरूले यस बालिकाको कुन प्रजाति हो भनी भनेका छैनन् ।
वैज्ञानिकहरूको अनुसार न्यान्डरथल करिब ५० हजार वर्ष अघि अस्तित्वमा थियो । पहिले यो युरोप र एशियाभर फैलियो। आधुनिक मानव धेरै वर्ष पछि जन्मेका थिए । अहिले संसारमा मानव प्रजातिहरू आधुनिक होमो सेपियन्स हुन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस