दियाओयुताई टापु नजिक सैन्य गतिविधि रोक्न चीनलाई जापानको चेतावनी

ताइपेई । जापानले चीनलाई दक्षिण चीन सागरमा आफ्नो बढ्दो सैन्य गतिविधिमा आत्मसंयम अपनाउन चेतावनी दिएको छ। एक भर्चुअल बैठकका क्रममा वरिष्ठ जापानी कूटनीतिज्ञ फुनाकोशी ताकेहिरोले चिनियाँ जहाजहरू दियाओयुताई टापुहरू वरपरको पानीमा बारम्बार प्रवेशको बारेमा चिन्ता व्यक्त गरेको कोइदो न्युजले जनाएको छ।

यी टापुहरू जापानद्वारा प्रशासित भएको तर चीन र ताइवानले पनि दाबी गरिरहेका छन्। जवाफमा, चिनियाँ विदेश मन्त्रालयको सीमा र महासागर मामिला विभागका महानिर्देशक होङ लियाङले फुनाकोशी जापानले परिस्थितिलाई जटिल बनाउन सक्ने कदम चाल्नबाट अलग रहनुपर्ने मन्त्रालयले जनाएको छ।

गत महिना फुमियो किशिदा जापानको नयाँ प्रधानमन्त्रीको रूपमा पदभार ग्रहण गरेपछि फुनाकोशी र होङले पहिलो पटक आपसमा कुराकानी गरेका थिए। दुई प्रतिनिधिहरूले देशहरू बीचको रचनात्मक र दिगो सम्बन्धको लक्ष्य राख्न सहमत भएको जापानी विदेश मन्त्रालयले जनाएको छ।

जापान र चीनले जापानको सेल्फ डिफेन्स फोर्स र चीनको पिपुल्स लिबरेशन आर्मीबीच आपतकालीन हटलाइन स्थापना गर्न पनि सहमति जनाएका छन्। यो एक सुरक्षा संयन्त्र हुने नियन्त्रण्मा ल्याइने आशा व्यक्त गरिएको छ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस